İztuzu Plajı

iztuzu-plajı

Dalyan’da bir doğa harikası.5 bin 400 metre uzunluğundaki İztuzu Plajı  , Radar tepesi eteklerinden Dalyan Boğazına kadar uzanıyor. Plajın bir tarafı tatlı , bir tarafı tatlı sudan oluşuyor. Caretta Caretta’ların yumurtalarını bıraktığı ince kumlu plaj Mayıs ve Eylül ayları arası akşam 20:00 ve sabah 08:00 arası ziyaretçilere kapalı.

Plajın iki ucuna da ulaşım mümkün. Doğu tarafındaki İztuzu Plajı ‘da karayolu ile Batı tarafındaki Dalyanağzı Plajı’na ise teknelerle ulaşılabiliyor.

Dalyan-Kral Mezarları
Dalyanağzı Plajı’na tekneler tatlı su tarafına yanaşıyor.Yolda sizleri önce Kaunos Kral Mezarları karşılıyor daha sonra da labirent gibi deltanın içerisinde keyifli bir yolculuk yapıyorsunuz .Dilerseniz tatlı suda dilerseniz de Akdeniz’in bol tuzlu sularında yüzebiliyorsunuz. Civar beldelerden tur tekneleri ile gelenler de Dalyanağzı Plajı’nı kullanıyorlar bu sebeple zaman zaman kalabalıklaşan plaj bir süre sonra tekrar sakinleşiyor.Deniz genellikle öğlene kadar sakin öğleden sonra da dalgalı oluyor.
İztuzu plajına karayolu ile ulaşılıyor. Dalyan ve plaj arasındaki yolculukta sizler mükemmel manzaralar bekliyor.Yaklaşık 12 kilometre boyunca Sulungur gölü,çam ormanları ve Dalyan Deltası’nı izleyerek geçen yolculuğun sonunda plaja ulaşıyorsunuz.

deniz-kaplumbağası
Antik çağlarda Kaunos ,bir liman kentiymiş. Büyük Rodos Depremi ile Dalyan’dan akan Dalanman Çayı’nın yatağı değişmiş ve taşıdığı kum ve çakılların sürüklenme yönü değişmiş. Dalgalar kumları kıyıya sürüklemiş ve kumlar zamanla şimdiki yerlerinde birikmişler. Böylece Kaunos’u kıyıdan yaklaık 3 km içeride bırakan İztuzu Plajı oluşmuş ve Loggerhead türü deniz kaplumbağalarının yumurtalarına yuva olmuş.

İztuzuya yakın villaları ve apartları incelemek için Solo Villa‘yı ziyaret edebilirsiniz.

antik-tuzla
The Times gazetesinin 2008’de 6 aylık yaptığı bir araştırmadan sonra ‘Avrupa’nın En İyi Açık Alanı’ seçilen İztuzu Plajı yakınlarında bir de ‘Antik Tuzla’ bulunuyor.Kaunos Gümrük Nizamnamesi’nin bulunmasından bu yana akeologlar tarafından uzunca süre aranan tuzla, İztuzu Gölü karşısında hala tuz üretir vaziyette bulunuyor.Tuz elde etmek için kullanılan tavalar ve çanaklar günümüze kadar bozulmadan gelebilmiş ancak antik çağlarda denizle bağlanıtısı olan İztuzu Gölü’nün ne yazık ki günümüzde artık bağlantısı bulunmuyor.Son yılların en önemli arkeolojik keşiflerinden biri olduğu belirtilen Antik İztuzu Tuzlası’nnda halen çok yönlü araştırmalar yapılıyor.