Ölüdeniz

ölüdeniz

Ölüdeniz Nerede?

Muğla ilinin Fethiye ilçesinde bulunan bir mahalledir. Ölüdeniz adı gibi dalga olmayan bir göle benzetebiliriz. Çok yüksek fırtınalı ve dalgalı günlerde bile ölüdeniz de sadece ufak çırpıntılar meydana gelir. 2006 yılında yüzde seksen iki oyla dünyanın en güzel kumsalı seçilmeyi başarmıştır.

Tarihi

Geçimini balık tutup onları satarak gelir elde eden bir baba ve oğulun hikayesi anlatılmaktadır. Baba ve oğul Ölüdeniz civarlarında balığa çıkarlar beklenenden fazla olan fırtına onları tedirgin etmektedir. Fırtına şiddetini arttırır ve oğlu ileride bir koy bulunduğunu oraya sığınabileceklerini söyler ama baba senelerin balıkçısıdır ısrarla orada bir koy bulunmadığını iddia eder. Baba öfkeyle oğluna vurur ve oğlu denize sürüklenir, bir taraftan oğlunun acısı diğer taraftan ölüm korkusuyla iyice tedirgin olur fakat bir müddet sonra görür ki oğlunun bahsetmiş olduğu koy  gerçekten de var ve hemen oraya sığınmayı düşünür. Vakit geçtikten sonra bu acıya katlanamaz hemen ardından gelen pişmanlıkla oracıkta kendini öldürür. Efsaneye göre ölüdeniz kıyılarında bir kaya parçasına insan başına benzeyen ve o kayanın ölen evladının taşlaşmış başı olduğunu söylerler.

Belcekız Efsanesi

belcekız

Belcekız, Ölüdeniz’e yakın bir öteki alandır. Buranın suyu Ölüdeniz’in aksine daha dalgalı ve şiddetlidir. Balıkçı ve oğlunun efsanesini çağrıştırıyor olabilir. Gemiciler bu koyda hem dinlenip hem de su almak için yanaşırlardı. Bir zaman gemici ve oğlu su almak için bu koya yanaştı. Gemicinin yakışıklı koya ayak bastığı an da güzel bir kız görür ve gönül verir, kız da ondan etkilenir fakat geri dönmek zorundadır. Yıllarca uzaktan düşünüp hayallerinde severler birbirlerini. Tekne her koya yanaştığında kız onu görmek için uzaktan bakar ve gülümserler. Bir zaman büyük bir fırtına da oğlu babasına koya yanaşmalarını söyler. Ancak babası durumun farkındadır, oğlunun gemiyi parçalamak ve koyda kalmak istemesini düşünür. Ardından oğluna sert bir şekilde vurarak onu denize sürükler, oğlu dayanamaz ve ölür. Baba pişman olur ve kendi öldürür. Belcekız’ın adı buradan geldiği söylenir.

Tabi ki gerçekliği kanıtlanmamış olsa da efsane böyle yayılmıştır.

Sizlerde aileniz veya sevdiklerinizle eşsiz doğaya ve görülmeye değer maviliğe sahip olan, unutulmayacak aktivitelere imkan tanıyan Fethiye’de tatilinizi gerçekleştirmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz. Her şeyden önce SoloVilla olarak sizin istediğiniz tatil programını planlamaktan ve hayallerinizi gerçekleştirmekten mutluluk duyacağız.