Kabak Koyu

kabak-koyu

Fethiye‘nin saklı kalmış koylarından biri olan Kabak Koyu Ölüdeniz’e yaklaşık olarak 15 km. uzaklıkta bulunuyor. Faralya (Uzunyurt) Köyü’ne bağlı Kabak Koyu özellikle doğayla iç içe sakin tatil arayışında olanların tercih edebileceği türden bir koy.Ulaşım çok kolay olmadığı için daha çok gençler ve doğa severler tarafından tercih ediliyor.

Koyda birçok pansiyon ve kamp alanı bulunuyor. Çam ormanlarının dibinde bulunan küçük çakıllı plajından denize giriyorsunuz. Ayrıca yumurtlama dönemlerinde caretta carettaların tercihi olan koyda yumurtlama alanları taşlarla çevrilip koruma altına alınmış.
Koyda bulunan Aladere Şelalesi’ne doğru yürüyüş yapabilir,mavi mağarada yüzebilir. Keyifli bir yürüyüşün ardından gizli kalmış Cennet Koyu’na ulaşıp sessizliğin tadını çıkarabilirsiniz.

aladere-şelalesi
Aladere Şelalesi’ne iki ayrı yoldan gidebilirsiniz.Likya Yolu’nda, ağaçlar arasında sakin bir yürüyüş yapabilir ya da zaman zaman kayalara tırmandığınız,suların içinden geçmek zorunda kaldığınız macera dolu kestirme yolu tercih edebilrsiniz.Eğer şanslıysanız kayaların duvarlarında dinlenen yöreye has tür olan kaplan kelebekleri görebilirsiniz.

mavi-mağara
Denize oldukça yakın olan Mavi Mağara’ya yüzerek ulaşabilrsiniz.Ancak dilerseniz karadan kısa bir yürüyüş ile de ulaşmanız mümkün. Mağaranın denize bağlandığı kısmında bulunan deliklerden içeri ışık girer. Mağaranın içerisinide yüzebileceğiniz büyüklükte bir havuz vardır ve içeri giren ışıkla birlikte oluşan renklerden dolayı adına Mavi Mağara denmiştir.
kabak-koyu-patika
Kabak Koyu’na ulaşım biraz zor olsa da şehir merkezinden sürekli hareket eden dolmuşlarla Faralya Köyü’ne kadar gidebilirsiniz.Köyden sonra aşağıya doğru yaklaşık yarım saatlik yürüyüşle koya ulaşabilir ya da 24 saat boyunca Faralya-Kabak Koyu arası sefer yapan dolmuşları tercih edebilirsiniz.

Güzel bir tatil geçirmek için maceranıza Solo Villa ile başlayabilirsiniz.