Kayaköy (Karmylassos)

kayaköy

Fethiye‘nin görülmesi gereken en güzel köylerinden biri olan Kayaköy , Antik Likya kentlerinden biri olan Karmylassos üzerine 14. yüzyılda (bazı kaynaklara göre 11. yüzyıl) Rumlar tarafından kurulmuş.Eski adı Levissi olan kent 20. yüzyıl başlarına kadar önemli bir ticari merkezmiş.Kurtuluş Savaşı’ndan sonra Yunanistan ile yapılan mübadele anlaşmasında Rumlar köyü terk etmiş ve yerlerine Trakya’dan göç ettirilen Türkler yerleştirilmiş. Ancak yaşam koşullarına uyum sağlayamadıkları için yaklaşık bir yıl sonra Türkler de köyü terk etmiş.

Günümüzde yapıların çoğu harabe halinde olsa da köyde 350 üzerinde hane, 2 kilise , şapeller , okul,gümrük binası ve çeşitli atölyeler bulunuyor. Kiliselerin ikisinin de bahçesi  çakıl taşlarından mozaiklerle döşenmiş ve hemen hemen tamamı günümüze kadar gelebilmiş. Kiliselerden biri bilinene göre 17. yüzyıldan kalma ve günümüzde hala oldukça sağlam kalmış yapılardan biri. Aynı zamanda halen köyde yaşamakta olan halk tarafından 1960 ‘lı yıllara kadar cami olarak kullanılmış. Bilinene göre köyde kızlar ve erkekler ayrı binalarda ilkokul seviyesinde eğitim almışlar.

kayaköy-aşağı-kilise
Son yıllarda turistik açıdan oldukça değerli olan Kayaköy, terkedilmiş ve harabe binalarından dolayı ‘Hayalet Şehir’ olarak da anılıyor. Yolu Fethiye ‘ye düşen herkesin en azından birkaç saatini Kayaköy’e ayırması gerekir. Ayrıca köyde konaklamanız da mümkün. Köy merkezinde birçok restoran ve restore edilmiş taş binalar ya da kentin tarihi dokusuna uygun olarak inşa edilmiş butik oteller ve kiralık havuzlu villalar da bulunuyor.

gemile-adası
Kayaköy’dan yalnızca 6 km uzakta olan Gemile Koyu ve tam karşısındaki Gemile Adası da görülmeye değer yerlerden . Gidiş yolundaki doğal güzellikler ve tarihi kalıntılar yolculuğu daha da keyifli hale getiriyor. Ayrıca koyda ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz küçük bir işletme de mevcut.