Kekova

kekova

Kekova; Antalya ilimizin Kaş ve Demre ilçeleri arasında bulunan, Üçağız (Teimiusa) , Kale (Simena) köylerini var Kekova adasını içine alan bölgenin tamamına verilen isimdir. Aynı zamanda Antik Likya Uygarlığı‘nın önemli bölgelerinden biridir. Özellikle , bir deprem sonucu denizin altında kalmış olduğu düşünülen “Batık Kent” ile meşhurdur. Gezinti yaparken denizin ortasında  lahitle karşılaşabiliyorsunuz.

Kekova’ya, yakın bölgelerden hareket eden günübirlik tekne turlarıyla gelebilirsiniz. Özellikle sakin ve kısa bir tatil fikriniz varsa bölgede konaklayabilirsiniz. Mutlaka tekne turuna çıkmalısınız. Kekova çevresinde hizmet veren tekne turlarının genel olarak zeminleri cam oluyor var tur sırasında Batık Kent’in kalıntılarını gözlemleyebiliyorsunuz.

1. derece sit alanı ilan edilmiş bölgede , Batık Kent ve çevresinde yüzmek ne yazık ki yasak. Ancak turların yüzme molası verdiği eşsiz koylar belki de Akdeniz’in en temiz suları olabilir. Bölge oldukça iyi korunmuş durumda. Bu özelliği ile de turistlerin çokça ilgisini çekiyor. Bölgeye yakın pek çok antik kent bulunuyor.

MYRA

kekova-myra-antik-kenti
Bir dönem Likya Uygarlığı’nın başkenti de olan kent , Aziz Nikola’nın psikopozluk yaptığı yer olarak ününü uzun süre sürdürmüştür. Bölge’ye yapılan Arap akınlarından sonra önemini yitirmiştir. Kentteki en önemli kalıntı St. Nikola (Noel Baba) kilisesidir. KAlıntılar içerisinde en iyi korunan Roma Dönemi’nden kalma tiyatrodur.

SİMENA

kekova-simena

Bugünkü Kale Köyü’nün üzerine kurulduğu kent, Kekova bölgesindeki adalardan birinde bulunmaktadir. Çeşitli pansiyon ve restoranların dışında köyde yerleşim bulunmuyor. Adada bulunan kale Ortaçağ’da kullanılmıştır. Kale içerisinde bir tapınak ve kayalara oyulmuş bir de tiyatro bulunmaktadır. Bölgeye tekne ile ulaşım sağlanır. Kaleyi görmek için yaklaşık 500 kadar basamak çıkmanız gerekir.

THEİMUSSA

kekova-theimussa

Bugünkü Üçağız Köyü yakınlarında bulunan Likya kentidir. Tarihi M.Ö. 4 yüzyıla kadar uzanmaktadır .Günümüze daha çok antik mezara kalıntıları gelmiş olan kentin büyük bir kısmı sular altında kalmıştır. Kentin doğu kısmında kaylar içerisine oyulmuş liman bulunmaktadır. 1. derece sit alanı olarak koruma altındadır.

TERSANE KOYU

kekova-tersane-koyu
Kekova Adası’nın batı ucunda yer alan koyda, tarihle iç içe yüzebilirsiniz. Günübirlik tekne turlarının uğrak yerlerinden biri olmasının yanısıra , eğer Kekova’da konaklıyorsanız, genelde tüm pansiyonlarda bulunan küçük teknelerle koya gitmeyi talep edebilirsiniz. Özellikle Bizans Dönemi’nden kalma kalıntıların bulunduğu koyda yürüyüş yapabilirsiniz.

APERLAİ

kekova-aperlai

Kaş ve Kekova bölgeleri arasında bulunur. Antik Likya Uygarlığı’nın küçük bir liman kentidir. Bİlinene göre 16. yüzyılda tamamen terk edilmiştir. Kentin Likya Birliği öncesinde de var olduğu sanılmaktadır. Tekne ile ulaşım sağlamak mümkündür.

KORSAN MAĞARASI

kekova-korsan-mağarası

Turistik açıkdan oldukça popüler olan mağara tekneleri mutlaka uğradığı ve yüzme molası verdiği en güzel bölgelerdendir. Yoğunluğa bağlı olarak teknelerin içerisine de girdiği mağara , geçmişte korsanlar tarafından kullanıldığı için , Korsan Mağarası adını almıştır.

KEKOVA AKVARYUM KOYU

Bölgede görebileceğiniz en güzel koylardan biridir. Eşsiz renginin yanısıra temizliği ile ilgi çeken koy , yüzmeyi sevmeyenleri bile kendine çekecek derecede güzel. Bölgeyi ziyaret ederseniz mutlaka görüp , koyda yüzmelisiniz.


Kekova bölgesine yakın kiralık villa seçenekleri için Solo Villa adresini ziyaret edebilirsiniz.