Likya Yolu

likya yolu haritası

Ülkemizdeki ilk uzun mesafeli yürüyüş rotası olan “Likya Yolu” aynı zamanda dünyadaki en iyi on uzun mesafeli rotalar arasında görülüyor. Uzunluğu yaklaşık 540 kilometreyi bulan yol, Fethiye ve Antalya sınırları içerisindeki Teke Yarımadası’nda bulunuyor. İyi kondisyona sahip bir yürüyüşçü için tamamını yürümek yaklaşık olarak 21 gün sürüyor. Tatilinizi likya yolunda geçirmeniz için pahalı oteller yerine Solo Villa ile kiralık villa seçeneğini tercih edebilirsiniz.

likya yolu-kate-clow

Parkur 1999 yılında İngiliz asıllı Kate Clow tarafından ortaya çıkarılmıştır. Ayrıca Kate Clow Likya Yolu’nu yürümek isteyenlere rehber niteliğinde, Likya Yolu isimli bir kitap yazmıştır. Likya Yolu’nun tamamını yürüyemeyecek olsanız bile mutlaka görmeniz gerekenler listenizin başlarına eklemelisiniz.

Likya Yolu’nu yürümek için en uygun zamanlar sonbahar ve ilkbahardır. Yaz ayları yer yer zorlu olan parkurlar için oldukça sıcaktır. Fethiye-Ovacık’ta başlayıp , Antalya’da Geyik Bayırı mevkiinde sona ermektedir. Yolun tamamı yürüyüşçülere rehber olması için işaretlenmiştir. Aynı zamanda ihtiyaçlarınızı temin edebileceğiniz ya da konaklayabileceğiniz köylerin çinden ya da yakınından geçiyorsunuz.

likya yolu-tabela
Parkuru yürümek isterseniz mutlaka yanınızda bulundurmaya dikkat etmeniz gereken malzemelerin başında su matarası geliyor. Zaman zaman parkurun zorlu şartları ya da uzun süre su kaynağı yakınlarından geçmemek gibi sorunlar yaşayabilirsiniz. Böyle durumlarda susuz kalmak sağlığınız için tehlike oluşturabilir.

Mutlaka yürüyüşe uygun giysiler ve ayakkabılar giymelisiniz. Şapka ve yağmurluk da yanınızada bulunması gereken temel malzemelerdendir. Yaşanabilecek herhangi bir kaza durumu için mutlaka ilkyardım çantası bulundurun. Çantanızda bulunacak bir düdük ile bir kaybolma ya da herhangi bir sorun anında yerinizi bildirebilirsiniz.

Kamp yapmayı düşünüyorsanız , kamp malzemeleriniz yanında mutlaka çakmak ya da kibrit bulundurmalısınız. Yürüyüş sırasında baton kullanmak yürümeyi kolaylaştıracaktır.

LIKYA YOLU PARKURLARI

1.GÜN : OVACIK – FARALYA – ALINCA
2.GÜN : ALINCA – BELCEĞİZ – BEL KÖYÜ
3.GÜN : BEL KÖYÜ–GAVURAĞILI–PYNDAİ
4.GÜN : PYNDAİ – LETOON – XSANTOS
5.GÜN : KINIK – ÇAVDIR – AKBEL
6.GÜN : AKBEL – PATARA – KALKAN
7.GÜN : AKBEL – BEZİRGAN – ÇUKURBAĞ
8.GÜN : ÇUKURBAĞ – KAŞ
9.GÜN : KAŞ – LİMANAĞZI – UFAKDERE
10.GÜN : UFAKDERE – KILINÇLI – APERLİA
11.GÜN : APERLİA – ÜÇAĞIZ – DEMREE
12.GÜN : DEMRE – MUSKAR – ALAKİLİSE
13.GÜN : ALAKİLİSE – BELOS – FİNİKE
14.GÜN : FİNİKE – KARAÖZ – GELİDONYA
15.GÜN : GELİDONYA FENERİ – ADRASAN
16.GÜN : ADRASAN – OLYMPOS
17.GÜN : OLYMPOS – YUKARI BEYCİK
18.GÜN : YUKARI BEYCİK – GEDELME
19.GÜN : GEDELME – GÖYNÜK KANYONU
20.GÜN : KANYON – HİSARÇANDİR KÖYÜ
21.GÜN : HİSARÇANDIR – ÇITDİBİ – G.BAYIRI

– Parkur listesi www.likyayolurehberi.com adresinden alınmıştır.

likya yolu-olymposYol Likya Uygarlığından kalan yirmiye yakın sayıda antik kenti içinde bulunduruyor.Pinara,Sidyma,Xanthos,Pyndai,Letoon,Antiphellos,Phellos,Apollonia,Aperial,Simena,Olympos bunlardan bazılarıdır. Antik Likya Kentleri ile ilgili yazımızda kentlerin en önemlileri ile ilgili bilgi alabilirsiniz.