Saklıkent Milli Parkı

saklıkent

Saklıkent Milli Parkı, Muğla-Antalya il sınırları içerisinde bulunur. Bölgede piknik yapabilir, rafting turlarına katılabilir,çamur banyosu yapabilir, bungee jumping ile adrenalin dolu dakikalar geçirebilir , kar yağışına bağlı olarak kış aylarında kayak yapabilir ya da en önemlisi meşhur Saklıkent Kanyonu’nda yürüyüş yapabilirsiniz.

Özellikle Kalkan-Kaş ya da Fethiye’de konaklayan turistlerin ilgi odağı olan Saklıkent 1996 yılında milli park ilan edilmiştir. Yolu bölgeye düşen herkesin mutlaka görmesi gereken bir yer olan Saklıkent’e Fethiye’den devamlı olarak dolmuş bulabilirsiniz. Fethiye ya da Kaş-Kalkan bölgelerinden villa kiralamak isterseniz Solo Villa‘daki seçenekleri inceleyebilirsiniz

Saklıkent Kanyonu

saklıkent-köprü

Saklıkent Kanyonu, Eşen Çayı’nın bir kolu olan Karaçay’ın oluşturduğu kanyondur. Yaklaşık 18 kilometre uzunluğu ile Türkiye’nin en uzun kanyonu olan Saklıkent; yaklaşık 30 sene önce bulunmuştur.200 bin yıl kadar önce oluştuğu düşünülmektedir.
Kanyon’un ana girişinde yaklaşık 100-150 mt. uzunluğunda bir asma köprü bulunuyor.Köprüden sonra Karaçay’ın buz gibi suyundan yürümeniz gerekiyor. Yaklaşık 20-30 metreden sonra su tekrar azalıyor ve kanyonun duvarları arasında keyifli bir yolculuğa başlıyorsunuz. Yer yer kaya tırmanmanız ve zaman zaman belinize kadar gelebilecek yükseklikteki sulara girmeniz gerekiyor. Kanyonun tamamı yürümeye uygun değil. Bir yerden sonra ancak profesyoneller devam edebiliyor. Turizm sezonu boyunca özellikle tırmanması zor olan kısımlarda görevliler bulunuyor ve sizlere tırmanma konusunda yardımcı oluyorlar. Yol boyunca kaya diplerinde kil birikintileriyle karşılaşabiliyorsunuz. Mineral açıksından zengin olan kili yüzünüze ya da vücudunuza sürüp doğal kil maskesi yapabilirsiniz. Ayrıca ana girişin biraz ilerisinde çamur banyoları bulunuyor. Şifalı olduğuna inanılan büyük çamur havuzlarında keyifle çamur banyosu yapabilirsiniz.

saklıkent-kanyon

Kanyona giderken yanınıza mutlaka kuru giysiler almalısınız ve ayağınızda terlik yerine tabanları kaymayan lastik ayakkabılar ya da kalın tabanlı deniz ayakkabısı giymelisiniz. Ayakkabıları kanyonda kiralayabilirsiniz. Kişisel eşyalarınız için mutlaka su geçirmez bir çanta bulundurmalısınız.
Asma köprünün hemen karşısında akarsu kenarına dizilmiş restoranlar bulunuyor. Restoranda bir yandan yemek yerken bir yandan ayaklarınızı akarsuda serinletebilirsiniz.

saklıkent-restoran

Kanyonda yürüyüş dışında en çok tercih edilen etkinliklerden biri de rafting. Dilerseniz oradayken dilerseniz de önceden anlaşacağınız turlarla keyifli dakikalar geçirebilirsiniz.Tek kişilik veya çok kişilik botlar, ya da gezi sürenizle ilgili seçenekleriniz da bulunuyor.

saklıkent-rafting