Tekne Turu

12-adalar-tekne-turu

Fethiye’ye gelen herkesin mutlaka yapması gereken aktivitelerin başında gelen günübirlik tekne turu için birçok rota seçeneğiniz bulunuyor. Fethiye’nin yerleşim bulunmayan adaları ve koylarında yüzebileceğiniz “12 adalar” turuna çıkabilirsiniz.Bölgedeki su altı güzelliklerini görmek isterseniz tüplü dalış turlarına çıkabilirsiniz.Ölüdeniz’den hereket eden koylar turuna çıkıp meşhur “Kelebekler Vadisini” ziyaret edebilirsiniz.Ayrıca akşamüstü çıkabileceğiniz mehtap turu ya da keyifle balık tutabileceğiniz balık turlarına katılabilirsiniz. Ya da özel tekneler kiralayarak daha sakin bir tura çıkabilirsiniz.

12 Adalar Tekne Turu

Birbirinden güzel koyları ve doğasıyla 12 adalar turunda keyifli bir yolculuk sizleri bekliyor. Gün içerisinde Fethiye’den hareket eden birçok tur teknesi olduğu için ve de bir gün tüm koyları görmeye yetmeyeceği için tekneler genellikle 5 kadar koyda demirliyorlar.

12 Adalar

Yassıca Adalar

Farklı büyüklüklerdeki 5 tane adadan oluşurlar. Adaların kendilerine özel isimleri yoktur. Hemen her teknenin uğrak yeridir. Eğer yanınıza ayakkabı aldıysanız adada yürüyüş yapabilirsiniz.

tekne-turu
Kızılada

Özellikle gün batımında adanın aldığı rekten dolayı Kızılada denir ve ada üzerinde bir tane deniz feneri bulunur.

Tersane Adası

Geçmişte küçük gemilerin yapımının ve bakımının yapıldığı küçük tersanenin varlığıyla “Tersane Adası” adını almıştır.Adada “Yaz ve Kış Limanı” isimlerini verdikleri iki adet koy bulunmaktadır.

Zeytin Adası

12 adalar içerisinde özel mülk olma konumuna sahip olan tek adadır. Adanın şu anki sahibi Ahmet Nazif Zorlu’dur. Tekne turu sırasına adanın karşısından geçerken adadaki konutu görebilirsiniz.

Domuz Adası(Akvaryum Koyu)

İsmini üzerinde yaşayan domuzlardan alan ada üzerinde terk edilmiş bir restoran bulunur. Tekne turu sırasında yanınıza ayakkabılarınızı aldıysanız adada yürüyüş yapabilirsiniz.

tekne-turu-bedri-rahmi-adası
Bedri Rahmi Koyu

Tersane adasının karşısında bulunan ada ismini ressam Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun bir kaya üzerine yaptığı balık resminden almıştır.

Göbün Koyu

Günübirlik teknelerin pek uğramadığı koy Domuz Adası yakınlarındadır. Adada tarihi Likya Uygarlığı kalıntıları bulunmaktadır.

Kleopatra Hamamı

Antik Lydae kentinin üzerinde bulunduğu adada aynı zamanda bir kısmının sular altında kaldığı Bizans Manastırı da bulunmaktadır.

Göcek Adası

Göcek beldesinin tam karşısında bulunan ada üzerinde birçok koy bulunmaktadır. Genellikle ösel tekneler tarafından tercih edilir.

Boynuzbükü
Kurşunlu Koyu
Yuvansu
tekne-turu-tüplü-dalış

Tüplü Dalış Tekne Turu

Bölgede dalmaya müsait olan birçok ada ve koyda yapılan turlarda, Fethiye ve Dalyan bölgesinde bulunan su altı güzelliklerini görebilirsiniz.

Fethiye’de yapılacak etkinlikler göz önünde bulundurulduğunda zamanınızı otellerde harcamak yerine villa ya da apart kiralayabilirsiniz. Villa kiralama seçeneklerini incelemek için Solo Villa‘yı ziyaret edebilirsiniz.