Yamaç Paraşütü

Yamaç Paraşütü , Fethiye‘de tatil dendiğinde belki de akla ilk gelen aktivitedir. Babadağ üzerinde bulunan pistlerden yapılan uçuşlar yaz kış turistlerin ilgi odağı olmuştur. Fethiye’den Ölüdeniz’e indikçe gökyüzünde tam bir şölen havası veren onlarca paraşüt görebilirsiniz.


Özellikle Mayıs ve Ekim ayları arası yoğunluk yaşansa da Fethiye’de yılın her dönemi hava şartlarına bağlı olarak yamaç paraşütü yapılabilir. Ölüdeniz’de yılda yaklaşık olarak 100 bin uçuş gerçekleşmektedir. Yamaç paraşütü (tandem) bir pilot eşliğinde yapılır. Ölüdeniz’de bulunan acenteler aracılığıyla uygun bir pilot bulup atlayabilirsiniz. Her ne kadar tehlikeli görünse de verilen talimatlar uygulandıktan sonra hiç bir tehlikesi yoktur. Gerekli tüm önlemler pilotunuz ve acente tarafından alınır.
Yamaç Paraşütü Türkiye’de ilk kez Ölüdeniz’de yapılmıştır. Babadağ’da 1700 , 1800 , ve 1900 metre olmak üzere 3 tane pist bulunur. Rüzgarın yönüne göre atlayış pisti seçilir. Ağrılıklı olarak 1700 pisti tercih edilir.

Pistlere acentenizin temin edeceği servis araçları ile ulaşılır. Ölüdeniz’den Babadağ’a doğru mükemmel manzara eşliğinde yolculuk edersiniz . Yolculuk yaklaşık 40 dakika sürer . Pistte uçuş için gerekli hazırlıklar yapılır. Yapmanız gereken tek şey rüzgarı karşınıza alıp pistte birkaç adım koşmaktır. Gerisini pilotunuza ve rüzgara bırakın. Adrenalin tutkunuza göre pilotlarla görüşebilir , çeşitli akrobatik hareketlerle uçuşunuzu daha heyecalı bir hale getirebilirsiniz. Uçuş yaklaşık 25 dakika sürmektedir. Tarif edilemez Ölüdeniz manzarası eşliğinde Belcekız Plajı’na iniş yaparsınız. İsteğinize bağlı olarak uçuş sırasında fotoğraf ve video çektirebilirsiniz.

yamaç paraşütü pistler

Yamaç Paraşütü İçin Öneriler

Uçuş için tecrübeli pilotlar seçin. Gittiğiniz acentelerden mutlaka pilotun eğitim seviyesi ve sertifikası hakkında bilgi alın. Pilotsuz uçmak isterseniz yıl içerisinde THY ya da özel kulüplerin açmış olduğu kurslara katılabilirsiniz.
Dikkat etmeniz gerekenlerden biri de Yamaç Paraşütü sırasında yanınıza aldığınız eşyalardır. Eğer öğle saatlerinde uçacaksanız mutlaka güneş gözlüğü bulundurmalısınız. Düşürebileceğiniz eşyalarınızı yanınıza almayınız. Ayağınıza mutlaka koşmaya elverişli ayakkabılar giyin.
Fethiye’de tatil yaparsanız Ölüdeniz’deki yamaç paraşütü acentelerine mutlaka uğrayın.

Ölüdeniz ve çevresinde kiralayabileceğiniz villa ve apart daireler için Solo Villa‘yı ziyaret edebilir. Her bütçeye uygun seçeneklerden birini seçip hemen tatilinize başlayabilirsiniz.