Yeşilüzümlü Köyü

yeşilüzümlü-köyü

Fethiye’nin en güzel köylerinden biri olan Yeşilüzümlü köyü, şehir merkezine yaklaşık 16 kilometre uzaklıktadır. Yerleşik Fethiye halkının bile emeklilikte yaşamayı hayal ettiği köy, dünyanın en değerli mantarı olan “kuzugöbeği” ve “dastar” adı verilen dokumalarıyla ünlüdür.

Son 10 yıldır düzenlenen, yerli ve yabancı birçok turisti ağırlayan “Uluslararası Kuzugöbeği Festivali” bu köyde yapılmaktadır. Ayrıca köyde koruma altında olan birçok orkide türü yetişmektedir. Aynı zamanda ev yapımı şaraplar üretilmektedir.Aynı zamanda köyün eteklerine kurulduğu Geyran Dağı’nın tepesinde Likya Birliği’nin son üyesi olan Kadyanda(Cadianda) Antik Kenti’nin kalıntıları bulunuyor.

Dastar

yeşilüzümlü-dastar
Bölgeye özgü , geleneksel bir dokuma türüdür. Köy halkı geleneklerini devam ettirerek bu dokumanın unutulmasını engellemiş. Köyde halen yaklaşık 200 kadar dastar tezgahı çalışır durumdadır. Yeşilüzümlü Köyü’nde bu dokumaları ve dastardan üretilmiş giysileri satın alabileceğiniz dükkanlar bulunuyor.

Yeşilüzümlü Kuzugöbeği Mantar Festivali

yeşilüzümlü-kuzugöbeği
Genellikle bahar aylarında çıkan mantarın faydaları saymakla bitmiyor. Daha çok tek tek ya da küçük guruplar halinde bulunabiliyorlar. Protein açısından çok zengin olan mantarın kan yapıcı özelliği de bulunuyor.
Festivalin amacı , bölgede yetişen mantarların tanıtımı, bölgedeki doğal zenginliklerini tanıtımı ve turizme katkıdır. Mantar dışında Yeşilüzümlü’de üretilen dastar ve yöresel yiyeceklerin de tanıtımı ve satışı yapılır.
10 yıldır gerçekleştirilen festival son yıllarda büyük ilgi görüyor. 3 gün süren etkinliklerde , mantar satın alabilir, el yapımı ürünlerin ve dastarın satıldığı pazarda gezebilir , ikram edilen kuzugöbeği mantarı çorbasının tadına bakabilirsiniz.

Festival kapsamında uzmanlar eşliğinde mantar avına çıkabilir ve mantarlar hakkında yapılan panellerde bilgi edinebilirsiniz.  Festival süresince bir çok etkinlik, konser ve gösterilere katılarak keyifli vakit geçirebilirsiniz. Festival döneminde köy halkı evlerini pansiyon olarak turizme açıyorlar. Aynı zamanda köyde bir çok şarapevi , restoran ve kafe gibi işletmeler de bulunuyor.

Kadyanda (Cadianda)

yeşiüzümlü-cadiandaTarihi M.Ö. 3000li yıllara dayansa da kentteki en eski kalıntı M.Ö. 5. yüzyıla aittir. M.S. 7. yüzyıla kadar yerleşim olduğu bilinse de kalıntıların çoğu Roma Dönemi’ne ait. Antik çağada atletizm kenti olarak bilinen kentin kalıntıları arasında stoa,agora,hamam,tapınak, tiyatro,nekropol ve koşu yolu bulunuyor.

Köyde düzenlenen festival kapsamında bu koşu yolunda hala yarışlar düzenleniyor. Kente ulaşım biraz zorlu olsa da görülmeye değer. Ayrıca kentin surları özel bir teknik olan “Kiklops” Stili’ne örnek oluşturmaktadır.


Dilerseniz Yeşiüzümlü Köyü’ne ve şehir merkezine oldukça yakın olan Yanıklar ya da Çalış’da konaklayabilirsiniz. Bölgedeki kiralık villa ve apartları görmek için Solo Villa‘yı inceleyebilirsiniz.